четверг, 30 марта 2023 г.
🔸️Маленькі хитрощі в грі з дітьми🔸️
Маленькі хитрощі допомагають підтримувати інтерес дітей до гри. Спробуйте в кожну з них внести деяку різноманітність, наприклад, в процесі гри призначте дитину «суддею», який повинен встановлювати хто переміг і час закінчення гри, або запропонуйте дістати рукою верхівку.
Якщо ви хочете, щоб дитина виявляла інтерес до ігор і захоплювалася ними, вона повинна діяти. Спостерігаючи за іншими з боку, малюк ніколи не отримає такого задоволення та користі, як би брав участь у подіях.
Якщо ви бачите, що дитина нудьгує, запропонуйте їй підстрибнути п'ятдесят разів. Вважайте разом з ним, поки він стрибає. Плескайте в долоні, щоб зберегти рівний темп. Приєднуйтесь до дитини і потім разом упадіть на підлогу!
Інший прийом, що дозволяє позбавити його від нудьги, це запропонувати йому якийсь текст вимовляти пошепки або високим, а потім низьким голосом, швидко або повільно, або нехай він придумає свою манеру мови.
Джерело:Підтримай дитину
Як допомогти собі та подбати про себе, якщо ви втратили близьку людину
Війна принесла українцям чимало горя і болю. Багато хто з нас втратив близьких, рідних людей. До цього неможливо підготуватися, це важко сприймати, а ще важче – пережити. Але навіть за таких обставин необхідно не забувати дбати про себе. Це важливо, бо це допоможе вам легше впоратися з болем втрати і поступово повернутися до життя.
⚠️Не нехтуйте фізичним здоров’ям. За необхідності обов’язково зверніться до лікаря. Якщо до втрати близької людини ви займалися спортом – спробуйте поступово відновлювати фізичні вправи.
⚠️Піклуйтеся про харчування. Їжа – це енергія. Не нехтуючи харчуванням, ви зможете відновити в собі сили і енергію продовжувати жити.
⚠️Говоріть про померлого. Це нормально часто говорити про людину, яку ви втратили. Згадуйте. Говоріть із кожним, хто може вас слухати. Розповідайте, як настала смерть. Навіть якщо вам здається, що ви нав’язливі. Це не так. Це нормально. Навіть добре.
⚠️Якщо ви відчуваєте, що вам потрібно усамітнитися, зробіть це. Плачте. Жалійте себе. Співчувайте собі. Горюйте.
⚠️Говоріть вголос "... помер (або померла)". Не кажіть "пішов", скажіть "помер". Навіть якщо язик не повертається, вимовляйте. Ви маєте почути себе.
⚠️Усі емоції при втраті близьких є нормальними. Не бійтеся своїх емоцій. Не лякайтеся сильних емоцій чи істерик – це нормальні реакції, і вони вам не зашкодять.
⚠️Дотримуйтеся свого режиму. Виходьте на вулицю, дихайте. Не варто заспокоювати себе пігулками чи алкоголем.
⚠️Дозвольте друзям/знайомим підтримати вас. Багато хто не знає, що сказати, але це не має значення. Важлива їхня присутність.
⚠️Якщо ви вірянин/вірянка, ви можете помітити, що вам складно молитися. Це нормально. Ви можете сердитися на Бога – це теж нормально. Віра все одно може вам допомогти.
⚠️Дозволяйте собі злі емоції. Не забороняйте собі сердитися, не блокуйте лють. Навіть якщо ви забаните весь світ загалом, і навіть Бога – це не нашкодить їм. І вам також. Не заважайте собі відчувати ці почуття. Бог точно зрозуміє вас.
⚠️Дозволяйте собі задавати заборонені запитання "чому?". Це природньо, навіть якщо ви знаєте відповідь.
⚠️У кожного свій процес горювання. Він індивідуальний. Ви можете горювати стільки – скільки необхідно. Лише, коли вам важко, ви не витримуєте – просіть про допомогу. Зверніться до фахівців.
Джерело @Психологічна підтримка
Семінар з елементами тренінгу
Батьки в житті кожної людини є фундаментом, сходинкою, стартом, є резервом на все життя. Батьки відіграють найважливішу роль в розвитку і становленні особистості дитини. А що говорити про їх роль в житті дитини, що має особливості розвитку? На думку фахівців ІРЦ, робота з батьками є потрібною та надзвичайно важливою. Встановити партнерські відносини – це тривалий процес, що вимагає терпіння, толерантності, професійної майстерності спілкування педагогів та активності, відкритості, довіри батьків. Саме тому темою семінару з елементами тренінгу було «Формування педагогічної компетентності вихователів / асистентів вихователів інклюзивних груп ЗДО в роботі з батьками дітей з особливими освітніми потребами». Захід відбувся 29 березня 2023 року в приміщенні ІРЦ.
Під час зустрічі учасники мали змогу ознайомитись зі стадіями прийняття, через які проходять родини при появі особливої дитини. Це дало можливість частково зрозуміти їх стан та отримали практичні поради стосовно ефективного спілкування з батьками.
До участі було залучено 15 учасників (вихователів та асистентів вихователів) закладів дошкільної освіти міста ( ЗДО №1, ЗДО №2, ЗДО №3, ЗДО №4, ЗДО №5, ЗДО №6). Їх активність та відкритість дозволили фахівцям ІРЦ виконати всі поставлені завдання, отримати зворотній зв’язок і запит для наступної зустрічі.
Впевнені, що всі учасники зустрічі отримали багато корисної інформації, практичних навичок та гарний настрій. До нових зустрічей!
среда, 22 марта 2023 г.
Переживаючи складні життєві ситуації людям необхідна підтримка та допомога. Особливо, коли ти самотня майбутня мама. Саме для подолання складних життєвих труднощів, підтримки та допомоги молодим мамам, у нашому місті існує «Козятинський обласний соціальний центр матері та дитини».
В межах розширення взаємодії, інформування громади щодо діяльності ІРЦ та впровадження технологій раннього втручання, задля запобігання виникненню труднощів у навчанні, фахівці ІРЦ відвідали центр матері та дитини. Під час попередньої зустрічі з директором ІРЦ мами отримали вичерпну інформацію про діяльність та завдання центру, детальне роз'яснення що таке комплексна психолого-педагогічна оцінка розвитку дитини, як вона відбувається, за якими напрямками, що таке особливі освітні потреби та які існують можливості їх попередження, мінімізації або подолання.
Метою одного із візитів було проведення комплексних психолого-педагогічних оцінок розвитку дітей однієї з родин, що тимчасово проживають в центрі .
Комплексна психолого-педагогічна оцінка розвитку дитини - це процес збору та інтерпретації кількісної та якісної інформації про особливості розвитку дитини з метою визначення її особливих освітніх потреб, в тому числі розроблення рекомендацій щодо організації освітнього середовища, особливостей організації психолого-педагогічних, корекційно - розвиткових послуг, відповідно до потенційних можливостей дитини.
Для довідки:
Комплексна оцінка проводиться фахівцями ІРЦ за такими напрямами:
- оцінка фізичного розвитку дитини
Визначення рівня загальної та дрібної моторики, відповідність фізичного розвитку віковим нормам. Проводить вчитель-реабілітолог
- оцінка мовленнєвого розвитку
Визначення рівня використання вербальної/невербальної мови, фонетико-фонематичних особливостей. Виявлення мовного порушення та його особливості. Проводить вчитель-логопед
- оцінка когнітивної сфери дитини
Діагностика та визначення рівня сформованості пізнавальних процесів, таких як сприйняття, увага, пам`ять , мислення та уява. Проводить практичний психолог
- оцінка розвитку емоційно-вольової сфери дитини
Діагностика та виявлення її здатності до вольового зусилля, схильностей до проявів девіантної поведінки та її причин. Проводить практичний психолог
- оцінка освітньої діяльності
Визначення рівня сформованості знань, умінь, навичок відповідно до освітньої програми або основних критеріїв формування вмінь та навичок дітей дошкільного віку. Проводить вчитель-дефектолог.
Під час зустрічі працівники центру та фахівці ІРЦ обговорили важливість завчасного виявлення особливих освітніх потреб та подальшої співпраці, з метою підтримки та допомоги сім’ям, які цього потребують.
Якщо у вас виникли питання, звертайтеся за адресою: м.Козятин, Володимира Великого, 20. Будемо раді допомогти!
Між закладами освіти та інклюзивно-ресурсним центром встановилась тісна співпраця. Фахівці ІРЦ постійно взаємодіють з вчителями, вихователями та асистентами вчителів/вихователів з метою моніторингу розвитку дітей з особливими освітніми потребами, отримання інформації та надання необхідної методичної допомоги педпрацівникам тощо.
В межах такого співробітництва фахівці ІРЦ «Козятинської міської ради Вінницької області» мали змогу спостерігати за організацією освітнього процесу в інклюзивному класі Пиковецької гімназії.
Фахівцями ІРЦ особливо було відмічено ефективну взаємодію вчителя та асистента вчителя, завдяки якій учні з особливими освітніми потребами вчасно отримували необхідну допомогу, вправно залучались до спільної взаємодії з однолітками, мали змогу виконувати завдання в зручний для них спосіб і почуватися комфортно. Слід відмітити, що така налагоджена співпраця педагогів давала змогу і іншим учням отримати вчасну допомогу і швидко та якісно виконувати завдання. Тобто, комфортно було абсолютно всім учасникам освітнього процесу, що є необхідною умовою успішного інклюзивного навчання.
Також, представники ІРЦ були залучені до проведення засідань команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.
Обговорювалися питання перегляду ІПР з метою визначення рівня задоволення потреб, доцільності змін, а також планування індивідуальних адаптацій та модифікацій навчальних предметів та завдань, організації співпраці вчителя та асистента, визначення сильних якостей дітей, врахування їх інтересів та досвіду, підтримки мотивації до навчання.
Приємно відмітити, що активними учасниками команд психолого-педагогічного супроводу стали батьки. Налагоджені довірливі, партнерські відносини з педагогами сприяють участі батьків дітей з ООП на всіх етапах здійснення інклюзивного навчання, а значить і успішності їх дітей. Саме перші кроки дитячого прогресу стали помітними вже на даному етапі моніторингу: діти мають успіхи у навчанні, спостерігається позитивна динаміка в їх соціально-емоційного розвитку.
Педагоги школи докладають значних зусиль для забезпечення якісної освіти та підтримки дітей з особливими освітніми потребами, яка так потрібна та особливо необхідна в складних умовах військового стану. А командна робота фахівців ІРЦ та педагогічних колективів – запорука успішної соціалізації та навчання особливих дітей.
вторник, 21 марта 2023 г.
Історична довідка:
Вперше день людей із Синдромом Дауна з'явився в 2005 році за ініціативи учасників IVсимпозіуму, який був присвяченій даній проблемі. Вже в 2011 році Генеральна Асамблея ООН оголосила Всесвітнім днем людей із синдромом Дауна саме 21 березня. Чому саме така дата? Тому, що синдром Дауна по суті своїй є трисомією, а березень – це третій місяць року, за 21 хромосомою - тому і 21 березня. Тобто, Синдром Дауна є генетичною аномалією, якій притаманна додаткова хромосома. У людей з таким синдромом у каріотипі замість звичних 46 хромосом існує ще одна, 47 хромосома. Саме ця зайва, непарна хромосома і робить цих людей особливими. Синдром названий за ім'ям англійського лікаря, який вперше відкрив і описав в 1866 році таку особливість. А ось причини виникнення патології були відкриті вченими-генетиками лише у XX столітті.
Синдром Дауна часто призводить до змін моторики, фізичних характеристик і здоров’я людини. Життєво важливе значення для розвитку таких хворих має доступ до медичного обслуговування, програмам раннього втручання та інклюзивної освіти, а також проведення відповідних досліджень. Попри те, що діти з синдромом Дауна розвиваються дещо повільніше, ніж звичайні, пізніше починають ходити і розмовляти – вони здатні до навчання, багато з них може освоїти професію, досягти оптимальної якості життя і опікуватися собою без зайвої допомоги.
21 березня - Всесвітній день людей із Синдромом Дауна.
Працюючи в інклюзивно-ресурсному центрі, ми , як фахівці, щоденно взаємодіємо із значною кількістю дітей. Дітей різних, по-своєму особливих. Але є серед них категорія надзвичайно милих, добрих і завжди усміхнених дітей. Це – «діти – обнімашки», «діти-веселки», це « Сонячні діти». Від них завжди відчувається тепло. Тепло, яке неможливо імітувати, зіграти, підробити. Тепло щире, яким такі діти щиро діляться з нами і готові поділитись з усім світом. Як правило, їх поведінка характеризується слухняністю,доброзичливістю і ласкавістю. В їх емоціях завжди переважає позитивний тонус і саме такі особливості для нас, як фахівців ІРЦ , є хорошою основою для надання корекційної допомоги. Адже при вчасній допомозі, правильному навчанні та вихованні «Сонячні діти» адаптуватуються до соціуму. Це кропітка робота, робота команди вчителів, фахівців і насамперед, батьків. Але їх успіхи – то наші успіхи, то успіхи суспільства. А сьогодні, 21 березня, ми одягли різнокольорові шкарпетки на підтримку всіх людей із Синдромом Дауна, Сонячних дітей з несонячними проблемами.
среда, 15 марта 2023 г.
Вaжливо знaти всім бaтькaм! Повірте, це не просто бaнaльні словa!
Виховaння дитини – зaхоплювaльний процес, aле пов’язaний з небувaлим стресом. Бaтькaм потрібно чимaло терпіння, витримки і знaнь – інaкше виховний процес зaкінчиться провaлом.
Якщо достукaтися до дитини у вaс виходить тільки зa допомогою крику, знaчить, щось йде не тaк.
Дослідження aмерикaнських вчених покaзaли: постійні крики і скaндaли дуже негaтивно впливaють нa психічний розвиток дітей.
Через них діти стaють aгресивними, нaдмірно зaтиснутими, невпевненими в собі.
От як постійний крик удомa впливaє нa дитину:
1. Нaші предки використовувaли крик, щоб попередити родичів про небезпеку.
Коли ви кричите нa дитину (незaлежно від того, скільки їй років), в її оргaнізмі починaє вироблятися гормон стресу, який дaє сигнaл “бий aбо біжи”. Тшло мaлюкa нaпружується, його думки блокуються.
2. Мозолисте тшло знaчно зменшується в розмірі (це “кaбель” з нервових клітин, який сполучaє дві півкулі головного мозку). В результaті знижується aктивність в різних чaстинaх мозку, погіршується пaм’ять і увaгa, зменшується приплив кзщві до мозочкa.
Це усе це в результaті призводить до втрaти емоційної рівновaги у дітей.
3. Крики бaтьків призводять до появи поведінкових проблем у підлітків і депресії у мaлюків. Тaкі тінейджери зaкидaють нaвчaння, вступaють в конфлікти з одноклaсникaми, починaють брехaти бaтькaм і тaк дaлі.
Крики тaкож впливaють нa сaмооцінку дитини – через постійні докори вонa стaє зaмкнутою, починaє думaти, що її не цінують і не люблять.
Трaвми, нaнесені тaкими зривaми, неможливо зaглaдити подaрункaми, обіймaми тa іншими жестaми любові, які ми проявляємо, прийшовши до себе.
Чому бaтьки кричaть нa дітей? З двох головних причин:
1. Тому що втрaчaють контроль нaд влaсними емоціями, дозволяють стресу взяти верх нaд собою, a потім виливaють увесь свій негaтив нa нaйближчих – нa дітей.
2. Тому що копіюють зрaзки поведінки своїх бaтьків, які теж кричaли нa дітей. Якщо в сім’ї було прийнято вирішувaти конфлікти зa допомогою крику, діти це зaпaм’ятaють і повторювaтимуть бaтьківські помилки.
Як перестaти кричaти нa дітей.
1) Подумaйте, що примушує вaс кричaти нa дитину. Вонa дуже повільно збирaється в школу aбо зaнaдто шумить? Можливо, причинa не в ній, a у вaшому погaному нaстрої, дрaтівливості, незібрaності.
2) Спробуйте зaпобігти бурі. Не поспішaйте зривaтися нa крик, зробіть декількa повільних і глибоких вдихів aбо просто вийдіть з кімнaти.
3) Не створюйте зaвищених очікувaнь. Ви чекaли, що дитинa сaмa збере портфель в школу, aле цього не стaлося? Безглуздо її звинувaчувaти – вонa усього лише незрілa дитинa. Думaєте їй подобaється бaчити вaс роздрaтовaними? Звичaйно ж ні.
Пaм’ятaйте: ви являєтеся для своєї дитини зрaзком для нaслідувaння. Сaме вaшу поведінку вонa копіювaтиме і переноситиме у свою сім’ю. Вaм дійсно хочеться, щоб вонa булa тaкою ж невгaмовною?
Ця кориснa інформaція згодиться бaгaтьом бaтькaм! А ви кричите нa своїх дітей? Як це відбивaється нa вaших з ними стосункaх?
Джерело:https://most-interesting.su/ось-що-стрaшного-відбувaється-з-мозком-в/
ПОРАДИ БАТЬКАМ
Джерело:https://www.facebook.com/groups/530546660430438/posts/2436152673203151/?__cft__[0]=AZX4JFs-JvfkVljqF7k7A6ICPZDuS91iyDvJMV1-z3niMCd0sOZIg1jQrS6A9fTR__CkKZsv1SV7_K8QgjwUXbkvlFStl2NBSNJoqouSKHwPV4DDYChhwq-UdrU6C4nOMgUPc9vCoG6nLfTFhhjONtDH3SQQfh8r9MS7H7OdvTkVIJb9UcNyrtRdypuIK0E6iEw&__tn__=-UK-R
автор: Лілія Томчак
ГРАЄМО З КРУПОЮ
Крупа не только ценный ингредиент для приготовления каши, но и материал для игр, направленных на развитие сенсорного восприятия, творческого мышления, мелкой моторики и речи.
ІГРИ З КРУПОЮ:
✅ Перебирання крупи як Попелюшка: змішайте в одній ємності квасолю та сочевицю, а потім дайте дитині розібрати бобові по двох мисках.
Але ця гра не підійде для маленьких дітей, вони не витримають монотонної роботи. Тому для них є цікавіші заняття.
✅ Пошук скарбу. Закопайте в ємності з крупою монетки, кристалики, дрібні іграшки та запропонуйте дитині знайти ці предмети. Повірте, дитина буде щасливою, копаючись у крупі!
✅ Дорожні пригоди. На піднос висипте манну крупу, підготуйте до гри дрібні іграшки: машинки, деревця, будиночки, фігурки чоловічків і тварин. На поверхні манки разом із дитиною намалюйте дорогу, поставте будиночки та деревця. Нехай дорогою їздять машинки, ходять люди і тварини - створіть разом з малюком історію.
✅ Малювання пальцями. На манці, як і піску, можна малювати пальцями. Покажіть дитині, як намалювати коло, квадрат, трикутник, лінії та хвилі.
✅ Аплікація з круп. Разом з дитиною намалюйте клеєм ПВА на щільному картоні картинку, засипте крупою (манкою, пшоном, гречкою), надлишки струсіть. Вийде цікава аплікація.
✅ Тактильне доміно. Ця гра вимагає ретельної підготовки. Спочатку створюємо "кісточки" доміно - розрізаємо щільний картон на прямокутники потрібного розміру і наклеюємо на нього різні крупи: манку, пшоно, гречку, сочевицю, овес, рис, горох, перловку та ін. Коли "кісточки" готові, можна починати грати.
Джерело:https://www.facebook.com/groups/235364315126205/permalink/593497732646193/?sfnsn=mo&ref=share
ОСОБЛИВА ДИТИНА - ЦЕ ДОРОГО(
Про гроші:
Особлива дитина - це дорого. І це правда. Будь-який діагноз «тягне» за собою низку додаткових витрат. І сума цих витрат може сягати захмарних сум.
Особлива дитина однозначно потребує великих вкладень. Бо адаптувати, лікувати, реабілітувати, соціалізувати таку дитину дорого. І це все крім тих звичайних речей, на які ви витрачаєтесь для інших здорових дітей.
Повірте, мало який бюджет, може «витягнути» таку дитину. Навіть, якщо діагноз не дуже важкий. Навіть, якщо лікування не дуже потужне і ви не реабілітуєтесь у Козявкіна.
Що робить родина особливої дитини, коли власних коштів не вистачає?
Тут два варіанти: або робить в рамках своїх можливостей або просить про допомогу.
Обидва шляхи дуже важкі,насамперед, морально.
Знати, що ти можеш дати дитині краще і реально їй допомогти і просто не маєш на це грошей, ДУЖЕ ВАЖКО.
Просити ДУЖЕ СОРОМНО, бо можна наштовхнутись на зовсім різну реакцію.
Я була у обох ситуаціях. І в критичний момент все ж попросила. Не шкодую, але і негативу не було. Але негатив буває, я це точно знаю.
І найчастіше, що я читаю чи чую, знаєте що?
Немає грошей на ліки, зато манікюр у неї є. Немає грошей на реабілітацію, а сукня нова з"явилась. Немає грошей на спеціальні заняття , а от на похід в кіно знайшла ж.
І слава Богу, що знайшла, бо вигорання мами особливої дитини таке шалене, що може потягнути за собою такі важкі наслідки, як суіцид, депресія і тому подібне. Бо особлива мама – не тільки мама, вона ще і жінка, дружина, подруга, сестра, дочка тощо. І забути про ці всі ролі означає втратити себе. А от це плаття, кіно, манікюр – це ковток свіжого повітря, шанс хоч на годину, на дві години забути, що ти – особлива мама. І стати просто жінкою, згадати, як це – подумати про себе.
Ніколи не засуджуйте таку особливу маму, бо може це єдина її віддушина і останній шанс не втратити себе у своїй особливій дитині.
Не розгубити себе,серед безкінечних буднів покладеного життя по догляду 24/7 важкої дитини.Зберегти силу духу,залишатись жінкою,бути прикладом незламності,посміхатись,коли хочеться закрити очі і ніколи не прокидатись,одягати рожеву шубу і не думати про осуд оточуючих,бо третина твого продуктивного життя,як пісчаний годинник збігла,залишатись тією,котру тебе знали до,а не відірвану від світу з сивим волоссям та пожиттєвою депресією.
Просто намагатись жити у своєму «особливому світі з особливою дитиною»
Очима Марина Еленчук чуттєві фото
Джерело: https://www.facebook.com/groups/235364315126205/permalink/594632125866087/?sfnsn=mo&ref=share
понедельник, 6 марта 2023 г.
Моторний розвиток дитини, безперечно, дуже хвилює батьків, особливо, якщо в дитини є затримка в засвоєнні рухових навичок, чи встановлений діагноз, який передбачає порушення в моторній сфері.
⚠️Робота з моторикою дитини стає на перший план і часто займає увесь час та віднімає всю енергію.
💡Та давайте трохи змінимо кут зору: подивимось не на сфери розвитку дитини, а на ДИТИНУ.
☝Якщо взяти паузу і просто подивитись, то ми побачимо, що будь-яка дитина паралельно робить багато речей: утримує положення, спілкується, грається, досліджує, рухається, аналізує, вирішує. 🔹Вона робить це під час їжі, гри, купання, пргулянки тощо.
❗️Впродовж дня не буває моментів, коли дитина використовує лише одну сферу розвитку в своїй діяльності. Навіть якщо ми бачимо малюка який підряд багато разів піднімається рачки, можна помітити, що є моменти, коли він посміхається дорослому, видає якісь звуки, дивиться на своє тіло, досліджує це положення, дивиться навкруги, стучить по поверхні, торкається поверхні. тобто одразу задіяно багато сфер розвитку! І неможна відокремлювати їх одну від одної, адже це дуже штучна, неприродна ситуація для дитини.
✅Розвиток моторних навичок в контексті ситуації допомагає залучити всі сфери розвитку, задіяти сильні сторони малечі, допомогти дитині зрозуміти, навіщо йому необхідно це робити.
❗️Наприклад, розвиток в рутинах допомагає в природній спосіб навчати дитину використовувати свої моторні навички в звичних ситуаціях, зрозумілих та комфортних для родини.
☝️Це надважливо, адже розвиваючи не окремі навички, а використання їх в конкретній ситуації, ми даємо шанс дитині навчитися в реальному житті успішно справлятися із завданнями, використовуючи весь арсенал вмінь, які вона має.
⚠Навчатись ходьбі можна в ситуації, коли дитині буде зрозуміло, навіщо це потрібно. Наприклад дійти в кухню для прийому їжі. Підбір способу пересування, технік та прийомів навчання і допомоги може здійснювати фізичний терапевт, який проуює ранньому втручанні. Вибір повсякденних ситуацій, надання знань щодо мотивації та уподобань дитини, використання всього у повсякденному житті здійснюють батьки та родичі малюка, або спеціаліст та сім'я разом спостерігають і знаходять, що важливо для дитини.
Тільки уявіть, як би ви півроку навчались робити оті п'ять кроків, як би це допомогло вам у повсякденному житті??
🙂А тепер уявіть, якою дорослою і вправною може почувати себе дитина, коли вона сама потрапила до кухні та всілась за стіл. І як це може мотивувати її практикуватись ще більше.
📝Встановлено, що маленькі діти вчаться краще, коли вони можуть практикувати нові навички в тій діяльності, в якій вони будуть їх далі використовувати, а не в спеціально створених навчальних ситуаціях, які не становлять для дитини реальної життєвої проблеми
(R.A. McWilliam “Routines-Based Early Intervention: supporting young children and their families”, Brookes Publishing 2011)
Вправи для розвитку моторики і уваги
1. Вправа «Повтори за мною». Дитина повинна по інструкції: а) протягнути руки вгору, вниз, направо, наліво (якщо не знає «направо», «наліво», то «на вікно», «на двері»); б) показати витягнутою рукою на названий предмет (вікно, стіл, книга і т.д.); в) намалювати крейдою (олівцем) круг (паличку, хрестик) вгорі, внизу, праворуч, ліворуч дошки (зошита).
2. Вправа «Який я сильний». Вправа для пальців рук: розчепірити пальці, стиснути кулак – розтиснути; з стиснутого кулака по черзі випрямляти пальці.
3. Скачувати з пластиліну кульки, змійки, ланцюжки.
4. Вправа «Допоможи». Перекладати дрібні предмети (кульки) із однієї коробки в іншу. Зібрати розсипані на підлозі дрібні предмети в коробку.
5. Вправа «Я майстер». Проколювати товстою голкою дірочки в товстому папері.
6. Вправа «З’єднай». Крейдою на дошці або олівцем на аркуші паперу ставлять дві крапки, дитина повинна пальцем провести лінію, що їх сполучає (крапки даються в різних напрямках)
7. Вправа на рівновагу. Дитина повинна:
а) пройти по накресленій лінії (пряма, круг, хвиляста);
б) пробігти по дошці, несучи який-небудь предмет.
📝Вправи для розвитку пам’яті та уваги
1. Вправа «Швидко назви». Вихователь показує дитині картинки і швидко їх прибирає. Дитина повинна по пам’яті назвати, що бачив. 2. Кілька разів вдаряють по долоні або олівцем об стіл. Дитина повинна сказати, скільки разів.
3. Вправа «Повтори за мною». Проводиться ритмічний стукіт (паличкою об стіл). Від вихованця вимагається повторити його.
4. Вправа «Покажи». Виконується який-небудь рух. Дитина по пам’яті повинна його повторити.
5. Вправа «Не помились». Дитині зав’язують очі, вихователь торкається його. Дитина повинна визначити скільки разів до нього торкнулися.
📝Вправи для визначення кольору, форми, величини
1. Показується якась фігурка з кольорової геометричної мозаїки (ромб, круг, трикутник). Дитина повинна вибрати таку ж за формою (по кольору).
2. Показується певна фігурка (з тієї ж мозаїки), а потім вона прибирається. Дитина по пам’яті повинна підібрати таку ж.
3. Розкладання різнокольорових кульок, кружечків, паличок в кучки по кольору.
4. Складання різних пірамідок.
5. Будування ланцюжком кубиків однакового розміру і одного кольору. Будування кубиків різної величини в ряд за принципом поступового зменшення розміру кожного наступного кубика.
6. Виставляють однорідні предмети різного розміру (грибочки, човники, ляльки і т.д.). дитині пропонують показати найбільшу – найменшу.
7. Розкладаються різні предмети контрастних кольорів. Дитині пропонують відокремити предмети одного кольору від предметів іншого кольору. Потім вчать правильно називати ці кольори; поступово вводять нові. Шляхом вправ на різних предметах, групуючи їх і називаючи колір, дитина навчається правильно розпізнавати і називати кольори. Можна використовувати намистинки, кульки, мотки ниток, смужки паперу, палички, прапорці, ґудзики, предмети, зроблені з пластиліну (кульки, ковбаски, яблучка) і т.д.
📝Корекційні вправи для неспокійних дітей
Для неспокійних, імпульсивних дітей доцільно заняття чергувати зі спеціальними вправами, які вимагають спокою і самовладання. Ці вправи можуть бути наступними:
1. Посидіти спокійно 5-10-15 секунд.
2. Посидіти мовчки, заклавши руки за спину.
3. Повільно мовчки проводити рукою по краю стола.
4. Тихо встати і сісти.
5. Тихо пройти до вікна (до двору), повернутися на своє місце і сісти.
6. Тихо підняти і опустити книжку (можна кілька разів).
Корекційні вправи для досягнення відповідної швидкості рухів
📝Ці вправи доцільно проводити з інертними, малорухливими дітьми.
1. Прибрати зі столу руки швидко по команді.
2. Швидкі рухи рук по команді (підняти руку, простягнути в сторону і т.д.).
3. Швидко постукати по столу 3,4,5 раз.
4. Швидко вийти з-за столу, сказати своє ім’я (або вік, або адресу) і сісти на місце.
5. Швидко підняти якийсь предмет (попередньо дорослий його упускає).
6. У швидкому темпі називати показувані предметні картинки.
Корекційні ігри Гра «Що змінилось?»
1-й варіант. Перед дитиною ставиться іграшковий автомобіль, у нього садять декілька котиків (3-4). Дитині пропонується уважно подивитися і запам’ятати. Потім вона повинна закрити очі. Один котик приймається. Відкривши очі, дитина визначає, що змінилось.
2-й варіант. На стіл ставляться два кубики (червоний і зелений). Дається вказівка: «Подивись уважно і запам’ятай. Тепер закрий очі». Ставиться ще червоний кубик. Дитина повинна визначити, який кубик добавився або що змінилося. Цю гру можна широко варіювати, використовуючи різні іграшки та предмети. Гра розвиває увагу, спостережливість, пам’ять.
Вправи для розвитку моторики і уваги
1. Вправа «Повтори за мною». Дитина повинна по інструкції: а) протягнути руки вгору, вниз, направо, наліво (якщо не знає «направо», «наліво», то «на вікно», «на двері»); б) показати витягнутою рукою на названий предмет (вікно, стіл, книга і т.д.); в) намалювати крейдою (олівцем) круг (паличку, хрестик) вгорі, внизу, праворуч, ліворуч дошки (зошита).
2. Вправа «Який я сильний». Вправа для пальців рук: розчепірити пальці, стиснути кулак – розтиснути; з стиснутого кулака по черзі випрямляти пальці.
3. Скачувати з пластиліну кульки, змійки, ланцюжки.
4. Вправа «Допоможи». Перекладати дрібні предмети (кульки) із однієї коробки в іншу. Зібрати розсипані на підлозі дрібні предмети в коробку.
5. Вправа «Я майстер». Проколювати товстою голкою дірочки в товстому папері.
6. Вправа «З’єднай». Крейдою на дошці або олівцем на аркуші паперу ставлять дві крапки, дитина повинна пальцем провести лінію, що їх сполучає (крапки даються в різних напрямках)
7. Вправа на рівновагу. Дитина повинна:
а) пройти по накресленій лінії (пряма, круг, хвиляста);
б) пробігти по дошці, несучи який-небудь предмет.
📝Вправи для розвитку пам’яті та уваги
1. Вправа «Швидко назви». Вихователь показує дитині картинки і швидко їх прибирає. Дитина повинна по пам’яті назвати, що бачив. 2. Кілька разів вдаряють по долоні або олівцем об стіл. Дитина повинна сказати, скільки разів.
3. Вправа «Повтори за мною». Проводиться ритмічний стукіт (паличкою об стіл). Від вихованця вимагається повторити його.
4. Вправа «Покажи». Виконується який-небудь рух. Дитина по пам’яті повинна його повторити.
5. Вправа «Не помились». Дитині зав’язують очі, вихователь торкається його. Дитина повинна визначити скільки разів до нього торкнулися.
📝Вправи для визначення кольору, форми, величини
1. Показується якась фігурка з кольорової геометричної мозаїки (ромб, круг, трикутник). Дитина повинна вибрати таку ж за формою (по кольору).
2. Показується певна фігурка (з тієї ж мозаїки), а потім вона прибирається. Дитина по пам’яті повинна підібрати таку ж.
3. Розкладання різнокольорових кульок, кружечків, паличок в кучки по кольору.
4. Складання різних пірамідок.
5. Будування ланцюжком кубиків однакового розміру і одного кольору. Будування кубиків різної величини в ряд за принципом поступового зменшення розміру кожного наступного кубика.
6. Виставляють однорідні предмети різного розміру (грибочки, човники, ляльки і т.д.). дитині пропонують показати найбільшу – найменшу.
7. Розкладаються різні предмети контрастних кольорів. Дитині пропонують відокремити предмети одного кольору від предметів іншого кольору. Потім вчать правильно називати ці кольори; поступово вводять нові. Шляхом вправ на різних предметах, групуючи їх і називаючи колір, дитина навчається правильно розпізнавати і називати кольори. Можна використовувати намистинки, кульки, мотки ниток, смужки паперу, палички, прапорці, ґудзики, предмети, зроблені з пластиліну (кульки, ковбаски, яблучка) і т.д.
📝Корекційні вправи для неспокійних дітей
Для неспокійних, імпульсивних дітей доцільно заняття чергувати зі спеціальними вправами, які вимагають спокою і самовладання. Ці вправи можуть бути наступними:
1. Посидіти спокійно 5-10-15 секунд.
2. Посидіти мовчки, заклавши руки за спину.
3. Повільно мовчки проводити рукою по краю стола.
4. Тихо встати і сісти.
5. Тихо пройти до вікна (до двору), повернутися на своє місце і сісти.
6. Тихо підняти і опустити книжку (можна кілька разів).
Корекційні вправи для досягнення відповідної швидкості рухів
📝Ці вправи доцільно проводити з інертними, малорухливими дітьми.
1. Прибрати зі столу руки швидко по команді.
2. Швидкі рухи рук по команді (підняти руку, простягнути в сторону і т.д.).
3. Швидко постукати по столу 3,4,5 раз.
4. Швидко вийти з-за столу, сказати своє ім’я (або вік, або адресу) і сісти на місце.
5. Швидко підняти якийсь предмет (попередньо дорослий його упускає).
6. У швидкому темпі називати показувані предметні картинки.
Корекційні ігри Гра «Що змінилось?»
1-й варіант. Перед дитиною ставиться іграшковий автомобіль, у нього садять декілька котиків (3-4). Дитині пропонується уважно подивитися і запам’ятати. Потім вона повинна закрити очі. Один котик приймається. Відкривши очі, дитина визначає, що змінилось.
2-й варіант. На стіл ставляться два кубики (червоний і зелений). Дається вказівка: «Подивись уважно і запам’ятай. Тепер закрий очі». Ставиться ще червоний кубик. Дитина повинна визначити, який кубик добавився або що змінилося. Цю гру можна широко варіювати, використовуючи різні іграшки та предмети. Гра розвиває увагу, спостережливість, пам’ять.
🧮📚ДИСКАЛЬКУЛІЯ📚🧮
Дискалькулія - це порушення в здатності розуміти та працювати з числами та математичними поняттями. Це означає, що людина з дискалькулією може мати складнощі з розв'язуванням математичних завдань, зчитуванням годинника, розумінням числової послідовності та іншими подібними завданнями, які пов'язані з математикою. Дискалькулія не пов'язана зі зниженою інтелектуальною здібністю та навчанням, але може суттєво ускладнити процес навчання та повсякденне життя людини.
Один з провідних британських нейрофізіологів, професор Брайан Баттерворт ще в 80-х роках, провів широке дослідження, яке показало, що таке порушення навченості, як дискалькулія (або нездатність сприйняття математичних символів) зустрічається не рідше, ніж відоміший розлад подібного роду.
Дослідження з дискалькулії, проведене професором, охоплювало 1500 кубинських дітей (до речі, Куба, одна з небагатьох країн, де наявність дискалькулії офіційно визнається Міністерством охорони здоров'я).
Іменитий нейрофізіолог, провівши це дослідження, з жалем помітив, що таке здавалося б, поширене порушення навчання часто ігнорується вчителями та представниками влади від освітніх структур. Професор зазначив, що діти з дискалькулією потребують спеціальних методів корекції, яка повинна проводитися за аналогією з корекцією, які страждають від більш відомих порушень з навчанням, таких як дислексія та дисграфія.
ДИСКАЛЬКУЛІЯ як розлад у навчанні визнається вкрай рідко, але може серйозно ускладнити життя людини. Математичні завдання та обчислення важлива частина нашого повсякденного життя, нездатність добре рахувати може перешкоджати кар'єрі людини. Багато людей не підозрюють, що страждають від дискалькулії. Навіть коли фахівці виявляють цей розлад, вони мало, що можуть зробити, тому що не мають спеціальних методів корекції. На відміну від дислексії, яку знають логопеди, психологи та дефектологи. Фахівців, які можуть допомогти людям з дискалькулією, вкрай мало.
Останні дослідження показують, що деякі діти, які перебувають з математикою у перманентному стані війни і страждають від невиявленого неврологічного порушення. Згідно із західною статистикою, у одного з 20 учнів з математичними проблемами були симптоми дискалькулії. І лише одному зі 112 ставили діагноз.
Дискалькулія часто супроводжує дислексію, відрізняється тим, що створює труднощі не з літерами та словами, а з цифрами, математичними знаками та символами, а також з арифметичними та математичними діями. Це не лише труднощі в розумінні чисел, а й складності навіть у таких поняттях як більше чи менше. Дитині важко зрозуміти, де яблук більше в групі з трьох або п'яти штук, якщо це описано словами і вона не бачить перед собою картинки або предмети.
Дискалькулію можна припустити у дітей, які відчувають труднощі в базовій арифметиці додавання, віднімання або вивчення таблиці множення. Або в дітей, які тривалий час використовують пальці для рахунку. Але також і тоді, коли вони не можуть запам'ятати, як дістатися з одного місця до іншого і сам маршрут, і куди повертати - праворуч чи ліворуч. Їм важко у визначенні часу або цін у магазинах. Тобто, це порушення, звичайно, ширше, ніж тільки математика, але основна увага при діагностиці приділяється базовим математичним навичкам.
Дислексія сьогодні нарешті визнана (і то не скрізь), розроблена та розробляється система допомоги. А про дискалькулію відомо значно менше. Якщо дитина не може прочитати текст чи інтерпретувати прочитане, то, найімовірніше, батьки будуть стурбовані. Якщо ж у неї проблеми з математикою, частіше за все можуть сказати: "Ми самі не так добре розбираємося в математиці", "він гуманітарій" і "в нас це сімейне". Звичайно ж, не можна скидати з рахунків генетичну складову. Однак наявність дискалькулії однозначно має відображення і на гуманітарні дисципліни.
Людям властиво ігнорувати математичні проблеми, і це може мати серйозні наслідки надалі.
Однак, вчені стверджують, що дискалькулія не є проблемою недостатнього інтелекту. Діти з дискалькулією можуть бути дуже розумними та успішними в інших аспектах життя. Це може бути викликом для батьків та вчителів, адже проблеми у математиці можуть стати причиною стресу та втрати самоповаги у дитини.
Отже, дуже важливо допомогти дітям з дискалькулією. Перш за все, необхідно визначити проблеми, з якими вони стикаються, та дати їм підтримку та індивідуальні підходи під час навчання.
Можна використовувати різні методи навчання, такі як ігри, розвиткові програми, візуальні матеріали тощо. Важливо, щоб дитина почувала себе підтриманою та не втрачала віру у свої здібності.
Крім того, батьки та вчителі можуть включати дитину в повсякденні математичні ситуації, такі як приготування їжі, здійснення покупок та інші, щоб допомогти їм зрозуміти математичні концепції в контексті реального життя.
Усі діти мають право на навчання та розвиток, тому дискалькулія не повинна бути перешкодою для досягнення успіху у навчанні.
ЗАТРИМКА МОВЛЕННЯ або АУТИЗМ
▪️Якщо ви помітили, що ваша дитина погано розмовляє, ніж інші діти її віку, можливо вона ще не вимовила жодного слова в 2 роки, ви себе запитуєте : «чи може затримка мовлення бути ознакою розладу аутистичного спектра?». Не обов’язково.
▪️Дійсно затримка мовлення, порушення вимови, навчальні розлади доволі часто можуть супроводжувати РАС, але затримка не завжди означає аутизм.
▪️Насправді існують суттєві відмінності між затримкою комунікації, викликаної аутизмом, та іншими мовленнєвими порушеннями.
🔻ЗАТРИМКА МОВЛЕННЯ або МОВИ
▪️Затримки мовлення або мови доволі часто трапляються у дітей молодшого віку.
Діагностувати затримку мовлення можливо, якщо воно не відповідає встановленій нормі розвитку, притаманній для конкретного віку дитини.
⚠️Треба розрізняти затримку саме МОВИ та затримку МОВЛЕННЯ, хоч іноді ці поняття й змішуються.
✔️ МОВЛЕННЯ це ЯК дитина:
• вербалізує
• артикулює
• вимовляє звуки та слова.
Причинами затримки власне мовлення є:
▪ або затримка загального розвитку (тобто дитина слідує типовому розвитку, але оволодіння мовленням відбувається в більш сповільненому темпі, ніж у однолітків)
▪ або наявні моторні мовленнєві порушення, які в свою чергу впливають на функціонування мовленнєвого апарату (порушена координація губ, щелеп, язика для відтворення правильних звуків та слів).
Затримка МОВИ не впливає на те «як» дитина говорить, а скоріше «ЩО» вона говорить.
Затримка мови може полягати у порушенні
▪ рецептивної мови та
▪ експресивної мови.
🔻Експресивне мовне порушення полягає у труднощах формувати та відтворювати свої думки.
Такі діти можуть прекрасно вимовляти звуки та слова, але мають проблеми з об’єднанням їх у фрази для вираження своїх думок.
🔻Рецептивне порушення мови (сприйняття та розуміння мови на слух) може також негативно впливати на обробку дитиною вхідної інформації.
Такі діти можуть мати труднощі з розумінням зверненого мовлення, з оволодінням новою лексикою (новими поняттями, розширенням словника), а також з інтерпретацією письмового чи усного мовлення.
🔻ВІДМІННІСТЬ ЗАТРИМКИ МОВЛЕННЯ ВІД АУТИЗМУ
Типовий розвиток дитини зазвичай проходить через певні стадії розвитку мовлення – експерименти з власним голосом, гуління, лепет, використання невербальних засобів комунікації як зоровий контакт, вказівний та інші жести, після додаються звуки, перші слова, словосполучення і нарешті фрази.
🔻ДИТИНА З ЗАТРИМКОЮ МОВЛЕННЯ або мови зазвичай розвивається як і її однолітки, але в сфері мовлення розвиток йде більш повільно і досягає певних відміток (порівняно з нормою) з певними затримками.
▪️При цьому такі діти завжди мотивовані щодо спілкування, можуть обійняти іншу людину, посміхаються їй.
▪️У них завжди присутнє бажання налагодити контакт зі своїми батьками, рідними або близькими. Вони відповідають позитивно на увагу, реагують на міміку співбесідника та здатні до імітації.
🔻У доповнення до затримки мови та мовлення, ДІТИ З АУТИЗМОМ стикаються з додатковими викликами, пов’язаними з їхньою комунікацією, соціалізацією та поведінкою.
▪️Мовленнєві труднощі можуть серйозно впливати на оволодіння навичками соціальної взаємодії та спілкування з людьми.
🔻Розглянемо в чому можуть полягати труднощі мови та мовлення при аутизмі.
🔻КОМУНІКАЦІЙНІ ТРУДНОЩІ:
➖Дитина не відповідає на своє ім’я
➖Важко привернути увагу дитини
➖Повільне чи взагалі відсутнє використання жестів для привернення уваги чи комунікації
➖Лепет в перші місяці (до року) розвитку дитини, а після його різке припинення
➖Повторення одного й того ж слова або фрази
➖Специфічна модифікація голосу дитини (монотонне, механічне звучання голосу)
🔻ТРУДНОЩІ СОЦІАЛЬНОЇ ВЗАЄМОДІЇ
➖Відсутність розуміння поняття соціуму та соціальних правил поведінки
➖Дитина не відповідає на соціально прийнятні знаки уваги (наприклад, не відповідає коли хтось вітається, не дякує тощо)
➖Труднощі із сумісною увагою (неможливість одночасно сфокусуватися на одному й тому ж об’єкті з іншою людиною, привернути увагу до одного й того ж об’єкту)
➖Труднощі із соціальними навичками, такими як обмін предметами, черговість в грі чи під час розмови / діяльності, підтримка дружби та приятельських відносин
➖Уникнення зорового контакту
➖Обмежені або лімітовані інтереси в певній сфері діяльності (спеціальний інтерес)
➖Зменшений інтерес та відсутність мотивації щодо взаємодії та участі в сумісній діяльності з іншими дітьми / людьми.
🔻ПОВЕДІНКОВІ ТРУДНОЩІ
Неможливість використання мовлення для комунікації наряду з аутизмом призводить до серйозних поведінкових труднощів:
➖Посилений стиммінг або повторювані моторні рухи як розхитування тіла, плескання в долоні, вибудовування об’єктів в ряд
➖Посилена відраза від торкань або тримання за руку, інші тактильні дії тощо
➖Різка зміна настрою (плач, крик, істерики) по незрозумілим причинам
➖Стійка прив’язаність до певних предметів, об’єктів, іграшок, мультфільмів тощо
➖Надзвичайна рухливість, неможливість залишатися на одному місці
➖Дитина швидко та сильно засмучується, коли порушується її розпорядок дня та змінюються плани.
🔻В ЯКОМУ ВІЦІ СЛІД ЗВЕРТАТИСЯ ЩОДО ДИФЕРЕНЦІЙНОЇ ДІАГНОСТИКИ
▪️До недавнього часу РАС нечасто діагностували до 3-4 років. Але вже зараз існують відповідні диференційні методики, які б дозволили провести якісну діагностику і аутизму, і порушень мовлення.
▪️У віці від 18 місяців (1,5 роки) до 2-х років затримка мови та мовлення стає більш помітною. Коли у батьків виникають перші підозри, то обов’язково слід проконсультуватися у вашого педіатра або у логопеда.
Фахівець при цьому має використати наступні інструменти та методики для тестування:
▪ Соціальних навичок (зоровий контакт, розуміння емоцій, звернення на ім’я до дитини)
▪ Фізичний розвиток (здатність використовувати вказівний жест, маніпуляція з предметами, загальна та дрібна моторика)
▪ Розуміння мовлення (ідентифікація предметів, співставлення картинок, розуміння базових інструкцій – підійди, зачини двері, дай).
▪️Слід враховувати, що кожна дитина індивідуальна і порушення мовлення, які і симптоми аутизму, можуть у кожної з них бути різними.
▪️Логопеди, дитячі психологи, терапевти (раніше дефектологи) відіграють значну роль для корекції проблем мовлення та мови.
▪️Мовне втручання має містити конкретний індивідуалізований план або програму щодо розвитку вербальної та невербальної комунікації, розвитку експресивного мовлення та зміцнення соціальних контактів.
🔻ПЕРЕЛІК КОМУНІКАТИВНИХ НАВИЧОК, з якими має працювати фахівець з мовлення та мови при РАС:
1. ▪️ВЕРБАЛЬНА КОМУНІКАЦІЯ
- Допомога з артикуляцією та вербалізацією звуків і слів
- Стратегії та механізми виражати думки, ідеї та почуття
- Зменшення поведінкових проблем внаслідок оволодіння вербальним мовленням.
2. ▪️СОЦІАЛЬНЕ ПРАГМАТИЧНЕ МОВЛЕННЯ
- Використання мовлення в соціальних ситуаціях
- Навчання словам вітання, прощання, подяки, прохання, висловлення бажань, заперечення, вибачення тощо
- Оволодіння навичками розуміння соціального контексту з використанням певних слів та фраз.
3. ▪️МОВА ТІЛА
- Вирази обличчя, рухи рук, жести, міміка, використання експресивних частин мови.
- Навчання дітей розрізненню як власних емоцій, так і сигналів від інших людей (щасливий, сумний, злий)
- Навчання використання дитиною відповідної міміки обличчя при тій чи іншій ситуації тощо.
4. ▪️ПРОСОДИКА МОВЛЕННЯ (звучання голосу)
- Навчання дитини використовувати гучність та інтонацію свого голосу під час спілкування
- Слід відмітити, що голос дітей з аутизмом часто звучить безбарвно, роботично (механічно), беземоційно.
- Навчання дитини модулюванню тону та гучності голосу під час розмови.
5. ▪️ГРАМАТИКА
- Навчання граматиці, коректному відмінюванню, правилам мови, лексики
- Використання займенника «я» замість «ти» або третьої особи (він/вона), що часто відбувається при аутизмі.
6. ▪️СОЦІАЛЬНІ та РОЗМОВНІ НАВИЧКИ
- Розуміння поняття спілкування та основних правил ведення монологічної та діалогічної розмови
- Передача слова співрозмовнику під час діалогу, заборона переривання та перебивання
- Дотримання особистих фізичних кордонів та дистанції під час спілкування (не наближатися занадто близько до співрозмовника, не махати руками перед обличчям)
- Здатність формулювати запитання та чекати відповіді під час щоденної взаємодії.
7. ▪️АЛЬТЕРНАТИВНА /ДОДАТКОВА КОМУНІКАЦІЯ
- Використання додаткових засобів комунікації для невербальних дітей, їх підбір, введення та застосування як на занятті, так і вдома.
- Жестова мова, комунікаційні девайси, планшети, програми, PECS та інші.
▪️Джерело:
- Стаття Speech delay vs Autism: Understanding and Recognizing the Difference, Leanne Sherred, Autism Parenting Magazine, iss 119 (2022).
▪️©️перклад та адаптація статті - Надія Есманова (Сторінка про аутизм/ інклюзію/ психологію).
Копіювання будь-якої частини цього тексту без згоди та вказування авторства ЗАБОРОНЕНЕ.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)